1 Nisandan Sonra Dolar 10 TL Olur Mu? Altının Gramı Ne Kadar Olur?

Herkese merhaba, bugün sizlere doların 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler sonrasında oluşacak ekonomi piyasası hakkında bilgi vereceğiz. Dolar seçimden sonra yükselecek mi? Dolar seçimden sonra ne kadar olacak? İşte detaylar…

En merak edilen sorulardan birisi Altın fiyatları dolar fiyatlarına bağlı olarak yükselir mi? sorusu.

Bildiğiniz üzere yaz mevsimi yaklaşıyor, evlenecek olan çiftlerin en merak ettiği konu ise altının gram fiyatı. Şuan güncel fiyatlara baktığımızda gram altın 235 TL, 1 dolar ise 5.58 TL civarında seyretmekte.

Altın fiyatlarını değerlendirirken, en önemli kriter aslında bakarsanız altının ons değeridir. Bu ons kelimesini çok sık duyuyorsunuz. Londra borsasında 33.10 gr altının karşılığına ons denmektedir. Bunun fiyatı ise günümüzde şuan itibariyle 1.300 $ kadar yapmaktadır.

Peki 1.300 $ dolarlık altın fiyatı uluslararası piyasalarda bu şekilde mi devam edecek? Altın fiyatları bir süredir 1.200 & 1.300 $ arasında gidip gelmekte.

Altın fiyatlarını uluslararası piyasada ne etkiliyor?

Açıkçası gerilimler, yada sükunet etkiliyor. Yani dünyada bir barış ortamı varsa, dünya daha sakin ilerliyorsa, uluslararası piyasalardaki gerilim daha azsa, herhangi bir savaş ortamı yoksa altın fiyatları ya sabit kalıyor, aşağıya doğru hareket ediyor. Bizler altının 1.000 doların altında olduğu dönemleri de çok iyi hatırlıyoruz.

Fakat özellikle Irak müdahalesi, Suriye meselesi ve yaşanan gerilimler nedeniyle altın fiyatları 2.000 $ seviyelerine yükselmişti. Oradan geriye gelmişti. Bunu da hatırlamamız gerekmekte.

Peki uluslararası piyasada durum nasıl?

Biliyorsunuz en önemli gündem maddesi Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşı. Amerika ile Çin arasında ki ticaret savaşı daha fazla gerilirse bu gerilim altının onsuna da yansıyacaktır.

Bunu bir tarafa koyalım ve Avrupa Birliği’ne gidelim. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma konusu. Şimdilik bu ertelendi ancak ilerleyen günlerde yeniden gündeme geleceği kaçınılmaz bir gerçek olsa gerek.

Türkiye’de ise bildiğiniz üzere S-400 füzeleri, Suriye meselesi, Rusya ile ilişkilerimiz iyi ancak ilerleyen günlerde aramızda ki ilişkinin ne yönde ilerleyeceği ile ilgili bir bilgi yok. Amerika ile geriliyoruz, barışıyoruz. Anlayacağınız bu bölge de oldukça sıkıntılı seyrediyor.

İran problemi devam ediyor. Özellikle İran’ın ambargosu, Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilim de hala devam ediyor.

Dolayısıyla dünyanın pek çok yerinde sıkıntılı süreç yaşanıyor. Bunların herhangi bir şekilde gerilmesi durumunda da, altın fiyatlarında artış görebiliriz.

Türkiye’de yaşanan iç problemler ve dolara olan etkisi

Türkiye’de iç problemler ciddi ölçekte devam etmekte. En önemli problemlerimiz ekonomik durum, İran ile olan ilişkiler, Amerika ile olan problemlerin artması, s-400 konusu, Yunanistan ile olan ilişkiler gibi bir çok faktör ülkemizde ki ekonomiyi olumsuz etkilemekte.

İşsizlik %13.5, piyasa her geçen gün daralıyor, faizler yükselmeye devam ediyor, enflasyonist baskı var. En önemlisi ise Türkiye ciddi bir seçim ekonomisi uyguluyor.

Bütün bunları bir araya getirdiğimiz zaman, bu sıkışma 1 Nisan 2019 tarihinden sonra ciddi bir patlamayı beraberinde getirebilir. 1 Nisan sonrası Türkiye’nin borçlarını çevirememesi, yüksek faizli borçlanmalara devam etmesi nedeniyle dolarda ciddi bir artış gözlenebilir. 10 liralara kadar ilk etapta bir yükselme meydana gelebilir.

Türkiye’de dolar 10 TL olursa Altının gramı kaç TL olur?

İşte kritik soru burada. Şuan 5.58 olan doların fiyatıyla altının güncel gram fiyatı 235 TL civarlarında. Doların 10 lira olduğu günleri görürsek altına çarpı 2 etkisi yaratacak ve altının gram fiyatı 480 – 500 TL kadar olacaktır. Çeyrek altının fiyatı da tahmini olarak 700 TL civarlarında olacaktır.

Bunların üzerinde bir de ons faktörünü koyacak olursak, oradan da %10 kadar katkı payı olacaktır. Şuanda bu rakamlar sizler için mümkün değil gibi görünebilir. Ancak doların yukarı hareketi ve onstaki yukarı hareketlenmeler, bunu beraberinde getirecektir.

Yorum yapın