Acil Kredi, Nakit Para Lazım Diyenlerden Misiniz?

Son zamanlarda ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle kredi borcunu, firmalara ve kişilere olan borcunu ödeyemeyen vatandaş sayısı gün geçtikçe artmakta.

Bankaların kredi vermemesi, kredi faiz oranlarındaki yüksek oranlar kişileri acil para lazım demeye itekliyor. Sizler için senetle para almanız, acil para ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacak yöntemleri sıraladık.

Acil paraya ihtiyacınız mı var?

Para yardımı mı arıyorsunuz? Senetle para, altın, araba, motosiklet ve beyaz eşya mı almak istiyorsunuz? Çok sıkıştım para lazım diyenler için nakit ihtiyacı olanlara müjdeli haberimizi biz verelim. İşte acil para ihtiyacınızı karşılayacağınız yöntemler!

Faturalı hat üzerinden ürün alıp nakit paraya çevirmek

Bazen ikinci el bir ürünü almak istersiniz ve karşınızda ki satıcı sizden ürünün bedelini nakit olarak ister. Bankaya kredi borcunuz yada aldığınız bir ürünün taksiti için nakit olarak para lazımdır. İşte bu durumlarda sizleri rahatlatacak yöntemlerin başında faturalı hattınız üzerinden işlem yapmak geliyor.

Peki faturalı hat üzerinden nasıl nakit para ihtiyacınız karşılayabilirsiniz?

Çok basit, yapmanız gereken faturalı hattınız (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, Fener Cell, BİM Cell vb.) hangisiyse o firmadan bir ürünü telefonunuzun aylık faturası üzerine taksitlendirerek satın alabilirsiniz.

Örneğin burada yer alan Huawei P Smart 2019 model cep telefonunu faturanıza aylık 190 TL yansıyacak şekilde 12 ay taksitle satın alabilirsiniz. Almış olduğunuz telefonu (Huawei P Smart) letgo, sahibinden.com vb ikinci el ürünleri satabileceğiniz yerlerden satarak nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Burada bahsettiğimiz ürün 2.000 TL değerinde. Sizler borcunuzun miktarına göre alacağınız ürünü belirleyebilirsiniz. Şunu eklemeden geçmek istemiyoruz, faturalı hattınızın olması gereklidir. Ek olarak fatura ödemelerinde kötü bir geçmişe sahipseniz (gecikme vb.) firma sizlere bu imkanı sağlamayabilir.

Senet Karşılığı Kredi Çeken
Kişiler ve İş Yerleri

Evet başlık biraz karışık gelmiş olabilir. Bu acil para alma yönteminde sizin para ihtiyacınızı karşılamak için bazı iş yerleri, firmalar ve kişiler kendi adlarına kredi çekerek, bankalardan çekmiş oldukları krediyi size vermektedir. Ancak burada şu var ki, direk bankadan çekeceğiniz kredi için ödeyeceğiniz faiz örneğin 5.000 TL ise, bu şekilde alacağınız para için 2.000 – 3.000 TL kadar fazla faiz ödersiniz.

Kara listede olan, bankaların kredi vermediği kişiler için mantıklı olan yöntemlerin başında da senetle kredi alma gelmektedir. Sizden senet alınır ve işlem tamamlanır.

Senetle altın, beyaz eşya, araba almak

Senetle Altın

Bazı kuyumcular senet karşılığı sizlere altın vermektedir. Ülkemizde bunu yapan çok sayıda kuyumcu bulunmaktadır. Ancak mantık aslında yazımızın başından bu yana bakarsanız aynı işlemektedir. Normal şartlarda alabileceğiniz kredilerin biraz fazlası ile ödeme yapmak durumunda kalıyorsunuz. Ama acil para ihtiyacı olan birisi için bu pek te düşünülecek bir nokta olmasa gerek.

Kuyumcular da aynı mantıkla çalışmaktadır. Senetle altın almak istiyorsunuz, sizlere altının gram fiyatı örneğin 2019 yılı Mart ayının sonları itibariyle altının gram satış fiyatı 253 TL. 10 gram altın aldınız, toplamda 2.530 TL kadar bir bedel tutuyor. Altın her saat değerinde yükselme ve azalma gösteren bir element. Bu sebeple senetle alacağınızı da üzerine eklersek geri döneceğiniz miktar gram fiyatına sabit bir ücret eklenerek hesaplanabilir. Yani 253 TL satış fiyatı olan altını 300 TL satış fiyatından size verebilirler.

Özellikle Bursa, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde senetle altın veren kuyumcuları bulabilirsiniz.

Senetle beyaz eşya, mobilya ve araba almak

Bulunduğunuz yerlerde çok sayıda mobilyacı, beyaz eşyacı ve galerici varsa, bunlardan çoğu sizlere senet karşılığında beyaz eşya, mobilya ve araba verebilir. Beyaz eşya ve mobilya için senetle alış yapabilirsiniz ancak arabayı senetle veren galericilerin sayısı oldukça azdır.

Yorumlara ihtiyacınız olan para miktarını yazarsanız, sizlere yardımcı olacak borç para veren hayırsever insanlarda ulaşabilir.

Yorum yapın