Arabada Ön Cam Filmi Yasak Mı? 2020 Yılı Cam Filmi Cezası Ne Kadar?

Cam filmi taktırmak daha önce yasaklanmıştı. Cam filminin yanı sıra araçlarda renkli cam olanlar içinde ceza uygulanmaktaydı. Yeni yönetmeliğe göre cam filmi yasağı kaldırıldı ve bazı şartlar konularak yasal düzenleme yapıldı.

Peki ön cama cam filmi taktırmak yasak mı? 2020 yılı cam filmi cezası ne kadar? Ön cama kaç numara cam filmi takarsak ceza uygulanmaz? Ön yan camlara kaç numara cam filmi takılmalı? Arka camlara ve bagaj camına kaç numara cam filmi takılmalı? İşte tüm merak edilen soruların yanıtını bu yazımızda sizler için hazırladık.

Arabanın ön camına cam filmi taktırmak yasak mı?

Arabanın ön camına cam filmi taktırmak yasaktır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirtilen maddelere göre aracın ön camında hiç bir şekilde cam filmi bulundurulmayacak. Trafik polisi tarafından arabanın ön camında cam filmi tespit edildiğinde ise ön cam filminden dolayı ceza yazılacaktır.

2020 yılında cam filmi cezası ne kadar?

Eğer aracınızın ön camında da cam filmi bulunuyorsa, trafik polisi 2020 yılında günce cam filmi cezası olarak 288 TL  ceza kesecektir. Bu ceza ilerleyen dönemlerde artabilir. Aracınızın ön camında bulunan cam filmini trafik polisi istediği taktirde olay yerinde sökebilir, söktürebilir.

Bu sebeple aracınıza cam filmi yaptırmak istiyorsanız ön camınıza cam filmi yaptırmamanız sizin için en uygun seçenek olacaktır.

Fakat sadece ön cama cam filmi yaptırmamak bu 288 TL tutarındaki cam filmi cezası riskini tamamen ortadan kaldırmıyor. İşte 2020 yılı cam filmi numaraları ve ceza yememek için dikkat etmeniz gerekenler!

Ceza yememek için cam filmi kaç numara olmalı?

Ön cama cam filmi yaptırmamanız gerektiğini nedeniyle birlikte sizlere yukarıda açıklamıştık. Şimdi gelelim arabanızın kalan diğer camlarına.

Fabrika çıkışlı haliyle r43 cam filmi bulunan araçlar için cezai işlem uygulanmamaktadır. Aracınızın ön yan camlarına en fazla 2 numara cam filmi taktırabilirsiniz. Sebebi ise sürücünün yeni yönetmeliğe göre en az 180 derece görüş açısına sahip olmasının gerektiğidir. Bu görüş açısında sürücü %70  oranında görmeye sahip olmak zorundadır. Bu sebeple aracında ön yan camlarda bulunan cam filmlerinin görüş engelleme seviyesi %30 oranını aşmamalıdır. Cam filmleri 1,2,3 ve 4 şeklinde numaralandırılmıştır.

Cam filmi numaraları ve görüş oranları

Cam Filmi NumarasıGörüş Oranı
1 numara cam filmi%85
2 numara cam filmi %70
3 numara cam filmi %55
4 numara cam filmi %40
Cam Filmi Numaraları ve Cezası 2020

Arka camlara kaç numara cam filmi takılabilir?

Aracınızın arka camlarında istediğiniz cam filmini taktırabilirsiniz. Yönetmelik gereği arabanın ön camında cam filmi olmayacak, ön yan camlarda en fazla 2 numaralı cam filmi olacaktır. Arka camlara dilerseniz 3, dilerseniz 4 numaralı cam filmlerini taktırabilirsiniz.

Araba cam filmi fiyatlarını ve cam filmi yaptırırken dikkat edilmesi gerekilen hususları sizler için araştırdık. Hangi marka cam filmi tercih edilmeli? İşte tüm detaylar.

Cam filmi uygulaması fiyatları ne kadar?

Cam filmleri farklı markalardan ve farklı kalitelerden oluşmaktadır. Piyasada genellikle 3 farklı sınıf cam filmi bulunmaktadır. Bunları A, B ve C sınıfı cam filmleri olarak adlandırırsak, A sınıfı cam filmi 5 yıla kadar garantili, ısıyı geçirme oranı düşük cam filmleridir. Çizilmeye karşı ve ısı yalıtımına karşı dayanıklıdır.

A sınıfı cam filmleri 500 ile 800 TL arasındadır. Fiyatta ustalık fiyatı dahildir. Arada fark olma sebebi ustalık ve bölgesel farklılıklardır.

B sınıfı cam filmleri 2 yıla kadar garantilidir. Isıyı az oranda geçirir, A sınıfı kadar kaliteli olmasa da oldukça kaliteli ve bütçenizi zorlamayacak bir sınıftır. Ortalama fiyatları 350 – 500 TL arasındadır.

C sınıfı cam filmleri diğer sınıflarına göre ısıyı geçirme oranı yüksek bir üründür. Aracınız fazla süre güneşe maruz kalacaksa, bu cam filmi 5-6 ay kadar süre sonra açma yapacaktır. Fiyatları ise 200 – 300 TL arasında değişmektedir.

Yorum yapın