Araç Muayenesi Randevusu İptal Etme ve Randevu Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

TÜVTÜRK Araç muayenesi randevusu nasıl iptal edilir? Araç muayene tarihi erteleme, değiştirme işlemi nasıl yapılır? Bu yazımızda sizlere araç muayenesini iptal etme ve randevu tarihi değiştirme işlemi hakkında bilgi verdik. Araç muayenesi ile ilgili çok sık sorulan Araç muayene randevusu iptal etme cezası ne kadar? Araç muayene gecikme cezası 2019 yılında ne kadar? gibi sorularında yanıtını sizlere vereceğiz.

Bilgi: Değerli okurumuz, sizlere yazımızın sonunda 2019 yılı araç muayene ücretleri, araç muayene gecikme ücretleri ve araç muayenesi ödeme türü (Kredi Kartı ve Nakit) hakkında bilgiler verdik.

Araç muayenesi randevusu nasıl iptal edilir? Randevu saati ve tarihi nasıl değiştirilir?

İlk olarak TÜVTÜRK araç muayenesi randevu alma sayfasını açınız. Daha sonra karşınıza çıkan sayfa şu şekilde olacaktır;

Araç muayenesi randevusu iptal etme işlemi 2019

Muayene randevusunu iptal etmek istediğiniz aracınıza ait plaka bilgilerini giriniz. Ruhsat Seri ve No kısmına, aracınızın ruhsatında kimlik numaranızın, adınızın ve soyadınızın yazılı olduğu sayfanın sağ altında yer alan Ruhsat Seri Numarasını giriniz.

Ruhsat Seri Numarası örnek verecek olursak; DA 565656 şeklinde ilk iki hanesi büyük harfle başlayan ve 6 rakamdan oluşan kısımdır. Aşağıdaki resimde daha detaylı şekilde bunu görebilirsiniz;

Ruhsat Seri ve Numarası Ruhsatın Neresinde Yazar?

Aracınızın plakasını ve ruhsat seri numarasını yazdıktan sonra randevu almış olduğunuz şehri seçiniz ve devam butonuna tıklayınız.

Karşınıza aracınıza ait HGS, OGS borcu veya trafik para cezası hakkında bir sayfa çıkacaktır. Eğer trafik borcu yada trafik cezanız, HGS, OGS borcunuz varsa size ödeme yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Herhangi bir borcunuz yoksa karşınıza şu şekilde bir sayfa açılacak;

Araç Muayenesi Trafik Cezası, HGS, OGS Borcu Varsa Randevu Alınır Mı?

Yukarıdaki görselde ki sayfa karşınıza çıktıysa aracınız için muayene randevu tarihi alabilirsiniz. İşleme devam ediyoruz ve karşımıza çıkan kısma;

Araç Muayenesi Randevu Tarihi Değişimi ve İptali

Soyadınızı yazınız ve devam butonuna tıklayınız. Karşınıza daha önceden almış olduğunuz randevu tarihi ve randevu saati , muayene ücreti gibi bilgilerin bulunduğu sayfa çıkacaktır. Aşağıya doğru indiğinizde ise;

TÜVTÜRK Randevu İptali, Randevu Tarihi Değiştirme, İstasyon Adresi ve Yol Tarifi

Aracınızın muayenesi için almış olduğunuz randevu tarihinizi iptal etmek istiyorsanız ekranda yer alan iptal butonuna, randevunuzun tarihini erkene almak ya da ileri bir tarihe ertelemek istiyorsanız güncelle butonuna tıklayınız. Güncelle butonuna tıkladıktan sonra aracınızın muayene saatini de dilerseniz değişebilirsiniz.

2019 yılı araç muayenesi randevu iptali cezası ne kadar?

Aracınızın muayenesi için almış olduğunuz randevu tarihini iptal ettiğinizde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Dikkat etmeniz gereken randevu tarihine ve saatine çok az süre kala iptal işlemi yapmamanızdır.

Araç muayene ücreti 2019 yılında ne kadar?

Araç TürüMuayene Ücreti
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork279,66 TL
Otobüs, Kamyon, Çekici, Tanker377,60 TL
Traktör (Römorklu/Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet142,78 TL

2019 yılı araç muayenesi gecikme cezası ne kadar?

Aracınızın muayene tarihini geciktirmek cebinizden daha fazla para çıkmasına sebep olacaktır. Muayenesi geçen aracınızın gecikme ücreti aylık olarak hesaplanır. Aracınızın son muayene tarihi bir gün de geçse, 20 gün de geçse 1 aylık gecikme cezası olarak yansır. İşte 1, 2 ve 3 aylık gecikmelere aracınızın çeşidine göre eklenen muayene gecikme ücretleri.

Yorum yapın