Asistan Doktor Maaşı Ne Kadar?

Asistan doktor maaşı 2020 yılında ne kadar? Sizler için hazırlamış olduğumuz Asistan doktor maaşı ile ilgili yazımızda, 2019 ve 2020 yılı zamları ile güncel asistan doktor maaşları bilgisini aktaracağız.

Asistan Doktor Maaşı 2020 Yılında Ne Kadar?

TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girerek bir uzmanlık programı kazanan ve uzmanlık eğitimi alan doktora, Asistan Doktor denir.

Asistan doktor maaşı 600 TL’dir. Fakat bir asistan doktor ayda en az 10 ile 15 nöbet yapmaktadır. Bir nöbet 36 saattir. Bu doğrultuda asistan doktor maaşı yapılan nöbetler ve döner sermaye katıldığında en az 5.000 – 7.000 TL‘dir.

İnternet üzerinde bir çok site “Doktor Maaşları, Asistan Doktor Maaşları” başlıklı yazılarda, asistan doktorların maaşının 1.200 TL olduğunu yazmışlardır. Ancak bu bilgi kesinlikle yanlış bilgidir.

Asistan doktor olmanın maaş konusunda avantajı olsa da, iş yönü olarak gerçek manada zorluklarla karşılaşmanız da mümkündür. Nöbet sırasında sadece doktorun yanında yer almayarak, getir – götür işleri, hastalarla yakından ilgilenme işleri vb. bir çok işi de yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Yaptığımız araştırmalar doğrultusunda, asistan doktor olarak 1 ayını dolduran bir yakınımız 7.000 TL maaş aldığını dile getirdi. Aynı şekilde diğer bir arkadaşı ise 5.600 TL maaş aldığını ve bunun nöbet sayısı ile hastanenin döner sermayesi doğrultusunda değişiklik gösterdiğini iletti.

Asistan Doktor Olmanın Zorlukları

TUS, yani Tıpta Uzmanlık Sınavını kazanarak asistan olarak ilk adımını atanlar, doktorluk kariyerinin en ağır dönemini asistan doktor olarak yaşamaktadır.

Haftanın 5 günü hem çalışırsınız, hemde nöbet tutarsınız. Asistan doktorlukta çeşitli alanlar bulunmaktadır. Bunlar arasında en yoğun olanları ise servis asistanlığıdır.

Sabah 08:00 gibi hazır olmanız gerektiğinden, en geç saat 07:00’da uyanarak bazı hazırlıklarda bulunmanız gerekmekte. Yeri geldiğinde saat 6-7 gibi hastanede olmanız gerekecektir. İşlerin yoğunluğundan dolayı günü nasıl geçtiğini bile anlayamayacak hale gelebilirsiniz.

Asistan doktor olmak, sadece hastaneye gidip akşam eve gelip uyumaktan ibaret değildir. İş sonrasında eve geldiğinizde kitap okuyarak, uzman doktor olmak istediğiniz alanın da derslerine çalışmanız gerekmektedir.

Bir hafta içerisinde nöbetler ile birlikte 90 saat kadar mesai yaptığınızı düşünün. Asistan doktor olmak gerçekten uzaktan görüldüğü kadar kolay bir meslek değildir.

Yorum yapın