Bankaların EFT Gönderim Saatleri 2020

EFT, bir bankadan başka bir banka hesabına yapılan para gönderme işlemidir. 2020 yılında meydana gelen korona virüs salgını nedeniyle bankaların çalışma saatlerinde değişikli yaşanmıştır. Normalleşme sürecinde virüs yayılma hızının azaltılması nedeniyle halen bankaların çalışma saatlerinde kısıtlama uygulanmaktadır. Vatandaşlar da EFT ve havale işlemleri ile ilgili değişiklik yapılıp yapılmadığı hakkında sürekli araştırma yapmaktadır. Sizlere bankaların EFT gönderim saatleri 2020 hakkında detaylı açıklama yapalım;

Bankaların EFT gönderim saatleri 2020 nasıldır?

EFT ile havale işlemi pek çok kez karıştırılmaktadır. EFT, bir bankadan başka bir banka hesabına yapılan para transferine verilen isimdir. Havale ise bir bankadan aynı bankanın başka bir hesabına yapılan para transferi işlemine verilen isimdir. Buna göre;

  • EFT işlemi ile hesabınız bulunan bir bankadan, başka bir bankada bulunan kendi hesabınıza işlem yapabilirsiniz.
  • EFT ile bir bankada bulunan hesabınızdan başka bankada bulunan bir başkasının adına para gönderim işlemi yapabilirsiniz.
  • Havale ile kendi bankanızda bulunan hesabınızdan yine kendi adınıza bulunan bir başka hesabınıza para gönderimi yapabilirsiniz.
  • Havale ile kendi bankanızdaki hesabınızdan yine aynı bankada bulunan bir başkasının hesabına para gönderim işlemi yapabilirsiniz.

Bu işlemleri bir örnekle açıklayacak olursak örneğin; sizin Akbank’ta hesabınız olsun. EFT için Akbank’taki hesabınızdan İş Bankasındaki hesabınıza para göndermeniz gerekir. Eğer Akbank’ta bulunan başka bir hesabınıza para göndermek isterseniz, bu işleme havale adı verilir. Yine aynı şekilde Akbank’ta hesabınız varsa ve siz bir başkasının adına İş Bankasına para göndermek istiyorsanız, bu durumda EFT işlemi yapmanız gerekir.

EFT yaparken işleminizin hatasız olması için para göndereceğiniz hesabın IBAN numarasını, hesabın sahibini adının ve soyadının tam yazılışını bilmeniz gerekir. Bunların dışında, yalnızca göndereceğiniz para tutarını ve işlem adını girerek hemen EFT işleminizi yapabilirsiniz. Bankaların EFT işlem saati aynı ya da farklı olabilir. Sizlere bankaların EFT saatleri hakkında detaylı bilgi sunalım;

Ziraat Bankası EFT gönderim saatleri;

Ziraat Bankası, devlet bankası olarak hizmet vermektedir. Ziraat Bankasından EFT yapmak için 09:00 ile 17:00 saatleri arasında işlem yapabilirsiniz. Eğer 16.30’dan sonra EFT gönderecekseniz, geç EFT adı altında gönderim yaparsınız. Bu durumda EFT için ekstra komisyon ücreti alınır. Bu nedenle EFT işleminizi saat 16.00’ya kadar yapmanızı tavsiye ederiz. Ziraat Bankasının mobil ve internet şubelerini kullanarak EFT yaparsanız, 4,5 lira işlem ücreti alınır. Banka gişelerinden yapılacak EFT işlemlerinde ise 55 lira ile 500 lira arasında EFT işlem ücreti alınmaktadır.

Akbank EFT gönderim saatleri;

Akbank hesabınızdan havale olarak işlem yapmak isterseniz, 7/24 bu işlemi yapabilirsiniz. Akbank EFT saatleri ise 09.00 ile 16.30 arasındadır. 17.15’e kadar da geç EFT yapabilirsiniz. Akbank mobil ve internet bankacılıklarından yapılan EFT için 6,5 lira komisyon ücreti alınır. Banka gişelerinden yapılacak EFT işlemi için de 75 lira ile 750 lira arasında komisyon ücreti alınacaktır. Ayrıca EFT işleminizi Akbank ATM’lerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Yine ATM’den yapılan işlemlerde, yatırılan tutara göre değişen komisyon ücreti alınır.

Garanti Bankası EFT gönderim saati;

Bankaların EFT saatleri arasında en çok merak edilenlerden biri de Garanti Bankasıdır. Bu bankanın yine ATM’lerinden mobil şubesinden, internet şubesinden ve banka gişelerinden EFT işlem yapabilirsiniz. EFT işlem saatleri 9.00 ile 17.15 arasındadır. Bu bankadan günlük en fazla 250.000 lira EFT gönderebilirsiniz. Garanti Bankası ATM’lerini kullanarak EFT yaparsanız 18-20 lira arasında komisyon ücreti ödersiniz. Mobil ya da internet şubeyi kullanarak EFT yaparsanız da 6,75 komisyon ücreti alınır. 16.30’dan sonra yapılan geç EFT işlemlerinde, dijital kanallardan alınan komisyon ücreti 9,75 liradır.

TEB EFT gönderim saatleri;

TEB EFT gönderim işlemlerini de yine 9.00 ile 16.30 saatleri arasında yapabilirsiniz. 17.15’e kadar olan EFT işlemleri de geç EFT’ye girer. TEB aracılığı ile de mobil şubeden, internet şubeden, banka gişelerinden ve ATM’lerden işlem yapabilirsiniz. CEBTETEB müşterisi olanlar EFT işlemi için komisyon ücreti ödemezler. Bu bankadan maaş alıyorsanız ya da hesabınıza iki adet otomatik ödeme talimatı verdiyseniz de EFT ve havale için ücret ödemezsiniz.

TEB ATM’lerinden EFT yaptığınızda 5 TL komisyon alınır. ATM’lerdeki geç komisyon ücreti ise 12 liradır. Banka gişelerinden yapılan EFT için 40 lira ile 500 lira arasında komisyon ücreti alınır. TEB telefon bankacılığı ile EFT yapmak istediğinizde ise 10 lira işlem ücreti alınır. Geç EFT komisyon ücreti telefon bankacılığından 17,35 lira olarak tahsil edilir.

ING Bank EFT gönderim saatleri;

ING Bank aracılığı ile de EFT yapmak isterseniz yine 9.00 ile 16.00 saatlerini kaçırmamanız gerekir. 17.15 saatine kadar yapılan EFT’ler geç EFT adı altında işlem görecektir. Buna göre telefon bankacılığını kullanarak EFT yaparsanız, göndereceğiniz tutara göre değişen oranlarda komisyon alınacaktır. Telefon bankacılığından 1.000 liraya kadar 5 lira, geç EFT için 7,5 lira komisyon alınır. 1.000-50.000 lira arasında ise EFT için 10 lira, geç EFT için de 15 lira komisyon alınır.

ING Bank mobil ya da internet bankacılığını kullanarak EFT yaptığınızda 1.000 liraya kadar 1 lira, 50.000 liraya kadar 2 lira EFT işlem ücreti alınır. Geç EFT için de 1.000 liraya kadar 1,5 lira, 50.000 liraya kadar 37,5 lira işlem ücreti alınır.

ING Bank ATM’lerinden EFT işlemi yapmak istediğinizde yine tutara göre komisyon ücreti alınır. ATM’leri kullanarak 1.000 liraya kadar EFT için 2 lira, 50.000 liraya kadar olan EFT için de 5 lira işlem ücreti ödersiniz. Geç EFT işlem ücretleri 1.000 liraya kadar 3 lira, 50.000 liraya kadar ise 7,5 lira olarak tahsil edilir.

İş Bankası EFT gönderim saatleri;

İş Bankasını kullanarak EFT yapmak için banka şubelerini, sesli yanıt sistemini ya da çağrı merkezini kullanabilirsiniz. Bunlarla birlikte mobil ve internet bankacılıkları ya da ATM’leri de kullanmanız mümkündür. İş Bankası telefon bankacılığı ya da banka şubelerinden geç EFT yapmanız mümkün değildir. Diğer kanalları kullanarak geç EFT yapabilirsiniz. Bu bankanın EFT gönderim saatleri 9.00 ile 16.00 arasındadır. 16.00 ile 17.15 arasında geç EFT işlem ücreti alınacaktır. Buna göre;

  • Banka şubesi, sesli yanıt sistemi ya da çağrı merkezinden yapacağınız EFT işlemi için 1.000 liraya kadar 5 lira komisyon alınır. 50.000 liraya kadar 10 lira ve 50.000 lira üzerinde 100 lira komisyon tahsil edilir.
  • İş Bankasının mobil ve internet şubesini kullanarak EFT yaptığınızda 1.000 liraya kadar 1 lira, 50.000 liraya kadar 2 lira, 50.000 liranın üzerinde ise 25 lira komisyon ücreti alınır. Bu kanallardan geç EFT gönderimleri yaptığınızda 1.000 liraya kadar 1,5 lira, 50.000 liraya kadar 3 lira ve 50.000 liranın üzerinde 37,5 lira komisyon alınır.
  • İş Bankasının ATM’lerini kullanarak EFT yapmak istediğinizde ise 1.000 liraya kadar olan işlemler için 2 lira, 50.000 liraya kadar 5 lira ve 50.000 liranın üzerinde 50 lira komisyon ücreti alınır. İş Bankası ATM’lerini kullanarak da geç EFT yapmanız mümkündür. Bu durumda alınacak olan ücretler 1.000 liraya kadar 3 lira, 50.000 liraya kadar 7,5 lira ve 50.000 liranın üzerinde 75 lira şeklindedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top