Ehliyet Harcı Ödeme ve Yenileme Ücretini İnternetten Yatırma

Ehliyet harcı internetten ödeme nasıl yapılır? Ehliyet harcı internetten ödeme işlemi yapmak isteyenler için hazırladığımız bu yazımızda sizlere her detayı aktardık.

Ehliyet harcı ödeme işlemi için bankalara yada PTT şubelerine gitmenize gerek kalmadan internet üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Eski tip ehliyet kullanıyorsanız, yeni tip ehliyete geçmek için öncelikle tek yetkili olan nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Son başvuru tarihi 31 Aralık 2022 olarak belirlenmiştir. Bu tarihe kadar eski tip ehliyetinizi mutlaka yenilemeniz gerekmektedir.

Konumuzun sonunda sizlere “Ehliyet yenileme ücreti ne kadar, ehliyet yenileme ücreti internetten yatırılır mı?, ehliyet yenileme ücreti nereye yatırılır?” sorularının yanıtını verdik.

Ehliyet Harç Ödeme Yöntemleri

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bir çok fatura ödemesi, vergi ödemesi internet üzerinden yapılabiliyor. Yeni ehliyet alacak olan kişiler ise ehliyet harcını internet üzerinden ödeme yaparak kolay ve hızlı bir şekilde harç ödeme işlemini gerçekleştirebiliyor.

Sürücü belgesi harcı ödeme işlemini yapabileceğiniz yöntemler aşağıda başlıklar halinde verilmiştir;

Dikkat! “Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sürücü belgesi değerli kağıt bedeli tahsil edilirken, Türk PolisTeşkilatını Güçlendirme Vakfı için alınan tutarların tahsilatı gerçekleştirilmemektedir”

Ehliyet vakıf payını internetten ödemek istiyorsanız aşağıda yer alan bankaları kullanarak bu ödemeyi yapabilirsiniz.

  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası
  • Halkbank
  • Garanti BBVA
  • Denizbank

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme

12 Nisan 2018 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Vergi Dairesi tarafından hizmete sunulan sistem sayesinde bir çok ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Ehliyet harç ödemesi, yeni çipli kimlik kartı yenileme ücreti, pasaport değerli kağıt bedeli ödemesi, sürücü belgesi harcı ve sürücü belgesi değerli kağıt bedelini ödeyebilirsiniz.

Ehliyet harcınızı ödemek için “https://ivd.gib.gov.tr/” bu adrese gidiniz. Ardından karşınıza çıkacak olan sayfada Hızlı Ödeme başlığı altında bulunan “Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” butonuna tıklayınız.

Daha sonra karşınıza açılan ekranda “Sürücü Belgesi Harcı Ödeme” ve “Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” seçenekleri çıkacaktır. Bu iki seçenekte yer alan ödemeleri yapmanız gerekmektedir.

Bu yöntemde sadece ehliyet harcı ödemesi, kredi kartı ile yapılmaktadır. Kredi kartı kullanmıyorsanız, aşağıdaki diğer yöntemleri deneyiniz.

Ehliyet Harcını İnternet Bankacılığı Üzerinden Ödeme

Son zamanlarda bankaların mobil bankacılık uygulamalarına getirdiği özellikler sayesinde bir çok işlem gerçekleştiriliyor. Hem bankaların internet şubeleri üzerinden, hemde mobil bankacılık uygulamaları üzerinden ehliyet harç ödeme işlemi yapabilirsiniz.

Mobil bankacılık uygulaması üzerinden nasıl kimlik harcı ödemesi yapabilirim?

Mobil bankacılık uygulamanıza giriş yaptıktan sonra “Ödemeler” kısmından kimlik harcı yatırma seçeneği üzerinden yapabilirsiniz.

Ehliyet Harcı, Ehliyet Yenileme ve Vakıf Payı Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet harç ücretleri 2020 yılında şu şekildedir;

  • A sınıfı sürücü belgelerinden (A1 ve A2 dahil) 249,30 TL
  • B sınıfı sürücü belgesi 751,70 TL
  • F ve H sınıfı sürücü belgeleri 249,30 TL
  • Uluslararası sürücü belgeleri 500,80 TL
  • Diğer sürücü belgeleri 1.254,20 TL

Ehliyet Yenileme ücreti 2020 yılında ne kadar?

Ehliyet yenileme bedeli 2020 yılında güncel olarak 13 TL’dir. Yeni ehliyet ücreti ise 200 TL’dir.

Buna baktınız mı? T.C Kimlik yenileme ücretini internetten yatırma nasıl yapılır?

Yorum yapın