Halk Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Halk emeklilik iptali üzerine sizlere detaylı bir yazı hazırladık. Bu yazımızda Halk Bankası bireysel emeklilik iptal işlemini nasıl yapabileceğinizi resimli olarak sizlere daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla aktardık.

2017 yılında 45 yaş ve altında olanlar otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)‘e dahil edildi. Bu sistem otomatik olarak emeklilik sistemine dahil ettiği için Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi adını aldı.

Dolayısıyla HalkBank üzerinden maaşını alan çalışanlar da sisteme dahil oldu. Çoğu BES iptali yapmak isteyenler ise bu sistemin detaylarını bilmedikleri için, bireysel emeklilik tahsilatlarını dikkate almayarak “Daha sonra iptal ederim, daha sonra sistemden cayma hakkımı kullanarak çıkarım” diyerek durumu erteledi.

Otomatik katılım iptali etmenin şartları arasında ise “İlk iki ay” meselesi bulunmaktadır. Bu önemli bir meseledir. Otomatik Katılım sistemiyle Bireysel Emekliliğe dahil olanlar, sisteme dahil oldukları süreden sonra 2 ay içerisinde cayma haklarını kullanarak Zorunlu BES iptali yapabilmektedir.

2 aylık cayma süresi dolduğunda ise emeklilik iptali için ayrılma talep formu doldurarak Halk Bankası A.Ş’ye fax veya posta yoluyla iletilmesi gerekmektedir.

İşte bu yazımızda sizlere 2 ay süresi dolmadan emeklilik iptali yapmak isteyenlere ve de 2 ay süreyi aşıp otomatik katılım iptali yapmak isteyenlere en detaylı şekliyle anlatımda bulunduk.

Halk Emeklilik Cayma Yolları

Halk Bankası otomatik katılım sistemine henüz yeni dahil olduysanız, sistemden çıkmak çok kolay olacaktır. Sistemde 2 aydan daha fazla bir süredir yer alıyorsanız, ayrılma talep formu ile ilgili başlığı okuyunuz.

Bireysel Emeklilik sistemini iptal etmek için SMS ile, Halk Emeklilik İnternet Şubesi ve Halk Emeklilik Mobil Şube uygulaması ile veya Halk Emeklilik telefon numarasını arayarak müşteri hizmetleri aracılığıyla zorunlu BES iptali gerçekleştirebilirsiniz.

2 aylık sürenin üzerinde otomatik katılımda yer alanlar SMS ile BES iptali yapamazlar. Yada müşteri hizmetlerini arayarak sistemden çıkamazlar. Sistemden çıkmak için Halk Bankası bireysel emeklilik iptal formuna nası ulaşacağınızı ve formu nasıl dolduracağınızı detaylı bir şekilde aktardık.

İşte başlıklar halinde Halk Emeklilik cayma yolları;

SMS İle Halk Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Cep telefonunuzdan SMS göndererek halk otomatik katılım iptali gerçekleştirmek istiyorsanız cep telefonunuzdan aşağıdaki şekilde SMS göndererek BES cayma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Büyük harflerle AYRILMA yazıp boşluk bıraktıktan sonra T.C kimlik numaranızı yazdıktan sonra 2560’a SMS gönderiniz.

AYRILMA T.C KİMLİK NUMARANIZ > 2560‘a gönder

Halk Emeklilik Çağrı Merkezini Arayarak BES İptali Nasıl Yapılır?

Halkbank bireysel emeklilik müşteri hizmetleri telefon numarası 0850 800 44‘ü arayarak müşteri temsilcisine bağlanarak veya bağlanmadan sesli yanıt sistemiyle emeklilik iptali gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Emeklilik İnternet Şubesi İle BES İptali

Öncelikle https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/ adresine girdikten sonra HalkBank müşteri numarası veya sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve yine sisteme kayıtlı cep telefonu numaranızı tuşlayarak “Giriş” butonuna basınız.

Halk Emeklilik İnternet Şubesi İle BES İptali

Sisteme güvenli bir şekilde giriş yapabilmek için cep telefonunuza gönderilecek kodu ekranda yer alan kısma yazınız. Onayladıktan sonra Halk Emeklilik internet şubesine giriş yapabilirsiniz.

Halk Emeklilik İnternet Şubesi Otomatik Katılım Cayma

Daha sonra menüde yer alan “OTOMATİK KATILIM” sayfasına tıklayınız. İşlem sonrasında bireysel emeklilik sözleşmenizi ekranda görebilirsiniz. Daha sonra sözleşmenin sağ kısmında yer alan “Seç” butonuna basarak emeklilik sözleşmenizin detaylarını görüntüleyin.

Halk Emeklilik İnternet Şubesi İle BES’ten Ayrılma

Sol kısımda yer alan “Değişiklik Talepleri” butonuna basın. Tıkladığınızda alt alta sırasıyla Fon Dağılım Değişikliği, Fon Grubu Değişikliği, Katkı Payı Değişikliği, Ayrılma Talebi, IBAN Bilgisi Değişikliği” çıkacaktır.

Halk BES Ayrılma Talebinde Bulunma

Ayrılma Talebi sekmesine tıkladıktan sonra “Kaydet” butonuna bastıktan sonra Halk Emeklilik iptali (cayma) işleminiz tamamlanacaktır.

Halk Bankası Bireysel Emeklilik İptal Formu

Halkbank bireysel emeklilik iptal formu, sistemde 2 ay üzerinde yer alanların doldurması gereken ayrılma talep formudur. Otomatik Katılım sözleşmenize ait olan ayrılma talep formuna yukarıda anlattığımız “Halk Emeklilik İnternet Şubesi İle BES İptali” başlığını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Yukarıda yer alan resimde görüldüğü gibi, “Kaydet” butonuna bastığınızda, BES Ayrılma Talep formu mail adresinize gönderilecektir.

Halk Emeklilik Zorunlu BES İptali Form Örneği

Ayrılma formu mail adresinize aşağıdaki resimlerde gösterdiğimiz şekilde gelecektir. Banka tarafından ayrılma talebiniz hakkında şu şekilde bir metin de yollanıyor. Bu metinde sistemden ayrılmanızın size zararları, kalmanızın faydaları bir kez daha hatırlatılıyor. Güvenlik açısından gerekli yerler gizli tutulmuştur.

Ayrılma Talebi Hk.

Ayrılma Talebi Hakkında

Halk BES Ayrılma Bilgi Formu

Ayrılma Talep Formu

İşte sizin bireysel emeklilik iptali yaparak yatırımlarınızı geri almanız sağlayacak olan form burada. Halk Bankası emeklilik iptal formu mail adresinize bu şekilde gelecek. Bu formda paranın yatmasını istediğiniz hesabınızın bulunduğu bankayı, hesap numaranızı, şube kodunu ve IBAN numarasını yazmanız gerekmektedir.

Halk Bankası Otomatik Katılım Ayrılma Talep Formu (İptal Formu)

Paranın yatırılacağı hesap size ait olmalıdır. Ayrılma talep formunu pilot kalem ile doldurduktan sonra 0212 314 84 00 / 09 numarasına fax yoluyla veya tamamı görünecek şekilde fotoğrafını çekerek mail olarak göndermelisiniz. Posta yoluyla da iletebilirsiniz.

Formunuz Halk Banka A.Ş’ye ulaştıktan sonra 20 iş günü içerisinde biriken paranız hesabınıza aktarılacaktır.

İlginizi Çekebilir: Halkbank Müşteri Hizmetleri Numarası ve Direk Bağlanma

Yorum yapın