Kredi Sicil Affı 2019 Yılı (Yorumlar ve Son Durum)

Kredi sicil affı 2019 yılında çıkacak mı? Bankaların kara listesinde olan, kredi kartı sicil affı için haber bekleyen binlerce vatandaşımız sicil affını merakla bekliyor. Bu yazımızda sizlere 2019 yılı sicil affı yorumlarını, son dakika gelişmelerini sunacağız.

Not: Bu yazımız sürekli güncelleniyor. Sizlere kredi sicil affı ile ilgili sıcak gelişmeleri araştırarak yazımıza ekliyoruz.

Bankalardan çekmiş olduğu kredi borçlarını ve kullandığı kredi kartının borçlarını ödeyemeyenler bankalar tarafından kara listeye alınmaktadır. Kara listede olanlar yeniden başka bir bankadan kredi çekemiyor, yahut yüksek faiz oranlarıyla karşılaşabiliyor. Özellikle esnaflar, tarımla uğraşan çiftçiler, hayvan bakıcıları devletin ve bankaların faizsiz kredilerinden sicilleri bozuk oldukları için faydalanamıyor.

Bankalara olan borcun 90 gün boyunca ödenmemesi sonrası bankalar avukatlar aracılığı ile yasal işlem başlatmaktadır. Bu yasal işlem sürecinin başlaması sizin artık kara liste, kırmızı kalem olarak adlandırılan listeye düştüğünüzü gösterir. Kara listeden çıkmak borcun ödenmesiyle biten bir durum değildir. Uzun yıllar hiç bir bankadan kredi çekemez duruma gelirsiniz. Bu sebeple esnaf tefecilere, senetle para veren kişi ve firmalara başvurarak kötü sonuçlar doğurabilecek para bulma yöntemlerine düşmektedir.

2019 yılında sicil affı çıkacak mı? Kara listedekilere af ne zaman çıkacak? Resmi gazetede yayınlandı mı? İşte detaylar!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken kredi kartı toplam borçlarının 102.4 milyar TL kadar olduğunu açıkladı. Bu borcun 6.5 milyar TL’lik kısmını kara listeye girenler oluşturuyor.

Özellikler esnafın kredi sicil affına ihtiyacı olduğunu ortada. Kırmızı kalem affı, sicil affı bekleyen binlerce esnafın bu aftan yararlanması durumunda ülkenin ekonomisinin de olumlu yönde ilerleyeceği yönünde ekonomistlerden yorumlar yapılmaktadır.

Türkiye’de yaklaşık 14 milyon kişiyi ilgilendiren bu haberleri sizlere doğru kaynaklardan sunmak istiyoruz. Vatandaşın kredi notu ve sicil affı ile ilgili düşünceleri ile ilgili aşağıda yer alan videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz. Türkiye Finans Katılım Bankası İç Sistemler Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Abdüllatif Özkaynak’ın bu konu ile ilgili gelen sorulara verdiği yanıtlar da videoda yer almakta.

Sicil Affı Yorumları ve Haberleri

Sicil affı için Ziraat Bankası ve Vakıfbank harekete geçti

Ziraat Bankası tarafından kredi ve kredi kartı borçlarının yapılandırılması, borç düzenlemeleri üzerine atmış olduğu adım sonrası Vakıfbank’ta borçlu olan müşterilerine kolaylık sağlamak için kolları sıvadı.

En son sicil affı ne zaman çıktı?

En son 2017 yılında TBMM’de onaylanan sicil affı yasası ile yaklaşık 1 milyon 500 bin esnaf sicil affından yararlanmıştı. 2018 yılında da on binlerce esnaf sicil affı haberlerini dört gözle merak etti ancak bir sonuç çıkmadı. 2019 yılında ise kredi borçlarının yapılandırılması ve kara listeden çıkmak için bir çok vatandaş iyi haberleri beklemekte.

TESK Başkanı Palandöken’den 2019 Yılı Sicil Affı ile ilgili açıklama

TESK Başkanı Bendevi Palandöken’den 2019 Yılı Sicil Affı Açıklaması

Devlet tarafından verilen Can Suyu kredisi faizsiz olmasıyla esnafların en çok yararlanmak istedikleri kredi türü. Ancak kara listede olduğu için binlerce esnaf bu krediden yararlanamıyor. Hal böyle olunca üretimde azalma, işsizlik oranlarında artış oluyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken 11 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklamada şunları söyledi “Esnafımızın en çok sıfır faizli can suyu kredisine ihtiyacı var ve buna ulaşmasının önündeki en büyük engel kara liste. Etkin bir sicil affı ile esnafımız rahatlayacaktır. Borcunu ödemekte zorlanan esnafımızın kredilerine, yapılandırma getirilmeli. Düşük ve sıfır faizli kredi imkanlarının çeşidi ve üst limiti artırılmalı.

2019 yılının son aylarına doğru sicil affı gelebilir

Ekonomide yaşanan olumsuz gidişat, tarım da üretimin azalması, marketlerde, giyim ve beyaz eşya sektöründe ki artış ile kredi kartı kullananların sayısı gün geçtikçe artmakta. Kredi kartlarına ait asgari ödeme tutarını dahi ödeyemeyen binlerce kişi bulunmakta. Hükumet bu alanda kolları sıvayacak ve sicil affı ile bir çok kişiyi sevindirecek.

Not: Borçlarınızı kapatmak için düşük faizle borç kapatma kredisi veren bankaların 2019 yılı güncel listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top