PTT Kargo Kapıda Ödeme Sistemi İle İlgili Tüm Ayrıntılar

PTT kargo kapıda ödeme sistemi ile ilgili tüm ayrıntıları sizler için hazırladık. Yazımızda sizlere PTT kapıda ödeme şartlarını, kapıda ödeme anlaşmasının nasıl yapılacağını, PTT kapıda ödeme anlaşması bulunan alışveriş siteleri gibi tüm detayları en geniş şekilde sizlere aktardık.

Günümüzde İnternet siteleri üzerinden alışveriş yapanların sayısı bir hayli fazla. Gelişen teknoloji sonrası kredi kartı ve sanal kart gibi alışveriş yapmaya imkan sunan kartlarla alım yapanlar oluşan güvensizlik ortamı sebebiyle kapıda ödeme yapmak isteyebiliyor.

Alacakları ürünün parsını peşin olarak ödeyenler, kargosu geldikten sonra büyük hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Bu sebeple yazımızda, genel anlamıyla PTT kargo kapıda ödeme sistemi ile ilgili tüm ayrıntıları en detaylı şekilde başlıklar halinde sizlere aktardık.

Kapıda Ödeme Sistemi Nedir?

Kapıda ödeme, yapılan alışveriş sonrası alınacak ürünün bedelinin kargo firması tarafından elden alınmasıdır. Peki PTT kapıda ödeme sistemi nasıl yapılır? PTT kapıda ödeme sistemi nasıl oluyor?

Örnek verecek olursak; İnternet üzerinden almış olduğunuz ayakkabıya web sitesi üzerinden ödeme yapılmaz. Ayakkabı kapıda ödeme anlaşmalı kargo firması tarafından size ulaştırılır. Kurye kapınıza kargonuzu getirir, siz kargoyu inceler ve alacağınız ürünle birebir aynı olup olmadığını, veya ürünü beğenip beğenmeme durumuna göre karar verirsiniz. Ürünü almaya karar verdiğinizde, ürünün bedelini kuryeye ödersiniz. Yapılan bu işleme kapıda ödeme sistemi denilir.

Ürününüzü dilerseniz nakit olarak, dilerseniz kredi kartınızı kullanarak satın alabilmeniz mümkündür. PTT kargo kapıda ödeme hizmeti bu kolaylığı sağlamaktadır.

Ürüne kapıda ödeme ile yaptığınız ödeme sonrası yapılan tahsilat satıcıya aktarılır. Kargo bedeli satıcının inisiyatifine kalmış bir durumdur.

PTT Ödeme Şartlı Özel Hizmet Nedir?

PTT ödeme şartlı özel hizmet, kapıda ödeme hizmetinden yararlanabilmenizi sağlar. İnternetten güvenli alışveriş yaparak kargonuzun alıcının kargo ücretini elden ödemesini sağlar.

Satıcı iseniz, satış yapmak istediğiniz ürünleri PTT kargo ile kapıda ödeme hizmetinden yararlanarak satabilir, daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

Kredi kartı kullanmayan, İnternet üzerinden alışveriş yapmaya çekinenler için kurulmuş bir hizmettir. Ticari ilişkilerinizi güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kapıda ödeme sistemi ile satış yapmak isteyenler, öncelikle vergi muafiyet belgesine sahip olması gerekmektedir. Bu belge ile birlikte en yakın vergi dairesinden belgeyi alarak PTT Müdürlüklerine başvurmalıdır. Yapılacak olunan bu işlem, alıcının faturanın gönderilmemesi ile ilgili bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi PTT Şubelerinden öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo Kapıda Ödeme Şartları Nelerdir?

Kapıda ödeme yapmak için gerekli olan şartlar genel olarak e-ticaret kapıda ödeme şartları kapsamındadır. PTT kargo kapıda ödeme şartları gönderici firmanın PTT ile anlaşma sağlaması ve bu hizmet sözleşmesinin alıcı tarafından imzalanması gerekmektedir.

PTT Kargo Kapıda Ödeme Anlaşması Nasıl Yapılır?

Kapıda ödeme hizmetinden yararlanmak için, vergi mükellefi tüzel bir kişi olmanız gerekir. Vergi mükellefi demek, vergi borcu yüklenen gerçek ve tüzel kişi olmak demektir. Bu şart sizde bulunuyorsa, PTT Bölge Müdürlüğü’ne giderek yukarıda bahsettiğimiz “Ödeme Şartlı Özel Hizmet” anlaşması yaparak kapıda ödemeli satış yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: PTT Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Avantajlı Kredi Kartına Hemen Başvur!

Kapıda Ödemeli Kargo Nasıl Gönderilir?

Satış yapacağınız ürünleri kapıda ödeme yöntemi ile satmak istiyorsanız, Gelir İdaresi Başkanlığı’na “Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi” başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu belgeyi aldıktan sonra kapıda ödemeli kargo sisteminden yararlanabilirsiniz.

Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi Alma Aşamaları

Bu belgeyi almak için vergi dairesine gidiyorsunuz ve size doldurmanız için bir form veriliyor. Bu formda iş yeri adresinizi (evde kendi yaptığınız ürünleri satmak içinse evinizin adresi, iş yeriniz dükkan vb. varsa iş yerinizin adresini) yazıyorsunuz.

Sonrasında yaptığınız işi teyit etmek amacıyla vergi dairesi tarafından bir memur size kontrole gelecektir. Gerekli kontrol sonrası belgeniz onaylanacaktır.

İlginizi Çekebilir: Evde Kına Paketleme İşi Veren Firmalar ve Telefon Numaraları

Kapıda ödeme yapmasını sağlayacağınız müşterinize Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından verilen 3 yıl geçerli olan Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi ‘nin bir adet fotokopisini göndereceğiniz kargo ile beraber alıcıya göndermeniz gerekmektedir.

Yorum yapın