Ticaret Sicil Numarası ve Oda Sicil Numarası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Ticaret sicil no ve oda sicil no sorgulama işleminin nasıl yapıldığını sizler için araştırdık. Firmanızın sicil numarasını, oda numarasını öğrenme yöntemini sizlere detaylı olarak anlattık.

Not: Konumuzun sonunda sizler için “Ticaret sicil numarası ve oda sicil numarası nedir?” sorusunu yanıtladık.

Ticaret Sicil No Sorgulama

Şirketinizin ticaret sicil numarasını öğrenmek anlatacağımız yöntem sayesinde çok kolay. Firmanızın sicil numarasını sorgulamak için aşağıda anlattığımız yöntemleri deneyiniz.

Ticaret Sicil Gazetesi Sicil No Sorgulama

İnternet üzerinde “Ticaret sicil numarası sorgulama, ticaret sicil no öğrenme” gibi aramalar yapıldığında karşımıza ilk çıkan web sitesi, Ticaret Sicil Gazetesi oluyor. Bu sitede firma unvanı bilgisi isteniyor. Firma unvanını yazdığınızda firmanın tüm bilgileri karşımıza çıkıyor.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi Üzerinden Sicil No Sorgulama

Buraya tıklayarak, unvan sorgulama sayfasına gidiniz. Burada yukarıda ki resimde görüldüğü üzere, sizden unvan bilgisi istenecektir. Burada unvan kısmına, sicil numarasını sorgulamak istediğiniz firmanın unvanını girmeniz gerekmektedir.

Örnek ticaret unvanı şu şekildedir “A İnşaat Otomotiv Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” Yani firmanın sadece marka adını yazmanız yeterli olmayacaktır.

Ticaret Sicil Numarası Öğrenme Sonuç Sayfası

Gördüğünüz gibi, sorgu sayfasına ticaret unvanını doğru bir şekilde girdiğimizde sicil no bilgisine ulaşabiliyoruz.

İTO Üzerinden Sicil No Sorgulama

Ticaret sicil no öğrenmek için firmanızın yada sicil numarasını sorgulamak istediğiniz firmanın bulunduğu ili bilmeniz gerekmektedir. Örneğin İstanbul’da bulunan bir ticari şirketin sicil numarasını İstanbul Ticaret Odası resmi web sitesi ito.org.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

Bazı ticaret odaları, sicil numarası sorgulama sayfasını sitelerine eklemedikleri için bunu dolaylı yollardan yapmanız gerekmektedir. Bazı ticaret odaları ise siteleri üzerinden T.C kimlik numarası yada vergi numarası bilgileri ile sicil numarası öğrenmeyi sağlamaktadır.

Firma bilgileri sorgulaması yaparak, firmanızın sicil numarasını öğrenebilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda size firma unvanını öğrenmenizi de sağlayacaktır.

Daha önce yazmış olduğumuz “İTO Firma Sorgulaması Nasıl Yapılır?” başlıklı konumuzda, firma unvanının ne olduğu ve firma unvanı almanın en detaylı yollarını aktarmıştık.

Konu ile ilgili en sık yaşanan sorun, firma unvan bilgisinin eksik veya hatalı girilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple çoğu kişi firma unvanı sorgulama işlemi yapmak istemektedir.

Oda Sicil No Sorgulama

Oda sicil numarası sorgulama işlemi bulunduğunuz ilin ticaret odasının resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Örneğin Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) vb. ticaret odaları bu hizmeti sunmaktadır.

Eğer bulunduğunuz ilin ticaret odasına ait web sitesinde oda sicil no sorgulama yoksa, o ilin ticaret odasını telefon üzerinden aramalı, yada bizzat bulunduğu yere mesai saatleri içerisinde gitmeniz gerekmektedir.

Yorum yapın