Yeni Kimlik Çıkarmak İçin ATM Para Yatırma Ziraat Bankası 2020

Yeni kimlikler, çipli kimlik kartları olarak da ifade edilebilir. Devlet, kimlik kartları ile para çekme, para yatırma gibi pek çok işlemi kolayca yapabilmenizi sağlamaktadır. Son zamanlarda yeni kimlik kartlarına ehliyetlerin de eklenmesi sağlandı. Bu sayede cüzdanınızda yalnızca yeni kimlik kartlarınızı taşıyarak hem ehliyet hem de kimliğinizi bulundurmuş olacaksınız. Bu yeni kimlik kartları ile aynı zamanda vizesiz geçiş de yapılabileceği açıklanmıştı. Hayatımızı kolaylaştıracak olan bu yeni kimlik kartlarını almak için önce para yatırmak ve ardından randevu almak gerekiyor. Yeni kimlik çıkarmak için ATM para yatırma Ziraat Bankası aracılığı ile nasıl yapılır detaylı olarak açıklayalım;

Yeni kimlik çıkarmak için ATM para yatırma Ziraat Bankası işlemi nasıl yapılır?

Yeni kimlik kartlarının alınmaya başlaması 2019 yılında gerçekleşmişti. Devlet daha önce 2019 yılının sonuna kadar herkesin bu kimlikleri almasını zorunlu tutmuştu. Ancak yaşanan yoğunluk nedeniyle bu süre 2023 yılının sonuna kadar uzatıldı. Her vatandaşın almasının zorunlu olduğu yeni kimlik kartlarını çıkarmak için önce gerekli ücreti yatırmanız ve dekontunuzla birlikte nüfus müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru sırasında çektirmiş olduğunuz iki adet biyometrik fotoğraf da yanınızda olmalıdır.

Yeni kimlik çıkarmak için ATM para yatırma Ziraat Bankası aracılığı ile yapılabileceği gibi diğer anlaşmalı bankalardan da yapılabilir. Aşağıda anlatacağımız adımlar, Ziraat Bankası ATM’leri için geçerlidir. Yeni kimliği çıkarmak için diğer bankaların ATM’lerini kullanarak da kimlik ücretinizi yatırabilirsiniz. Yatırma işleminin sonunda makbuzunu almayı unutmayın. Yeni kimlik çıkarma yani kimlik değişimi ve doğum kimliği çıkarmak için ATM’den 25 TL, kayıp kimliği yenileme için de ATM’den 50 TL ücret yatırmanız gerekir. Bu ücreti ATM’den yatırdıktan sonra makbuz almasanız bile sistem otomatik olarak yatırdığınız ücreti görecektir. Bu nedenle makbuz almanız zorunlu değildir. Ziraat Bankası ATM’lerini kullanarak yeni kimlik kartı için para yatırma işleminizi aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz;

  • İlk adımda size en yakın Ziraat Bankası ATM’sine gidin ve “kartsız işlemler” menüsüne tıklayın.
  • Sonraki adımda “ödeme işlemleri” menüsüne gelin.
  • Ardından vergi ödemeleri / sürücü belgesi ve kimlik yenilme / yeni kimlik işlemleri adımlarını sırasıyla takip edin.
  • Bu bölümde T.C. kimlik numaranızı girin.
  • Yapmak istediğiniz işlemi seçin. Bu işlemler kimlik yenileme, doğum, değiştirme ve kayıp olarak listelenecektir. Hangi amaçla kimlik alacağınızı seçin ve devam edin.
  • Bankamatiğin para yatırma kısmından paranızı verin.
  • Son adımda paranızı yatırdığınıza dair makbuzunu alın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğüne giderek yeni kimlik çıkarma işlemenizi yapabilirsiniz.

Yeni kimlik çıkarma ücreti ne zaman yatırılmalıdır?

Yeni kimliğinizi çıkarmak için ücretinizi isterseniz başvuru yaptıktan sonra, isterseniz de başvuru yapmadan önce yatırabilirsiniz. Bu parayı her koşulda yatırmanız gerektiği için ne zaman yatırdığınız önemli değildir. Ancak para yatırmadan önce bankanızı çok iyi seçmeniz gerekir. Çünkü bazı bankalar ödeme sırasında “sistem yoğun” gibi uyarılar vermektedir. Vakit kaybını önlemek için devlet bankalarından ücretinizi yatırmanızı tavsiye ederiz.

Yeni kimlik çıkarmak için randevu almak zorunlu mudur?

Yeni kimlik çıkarmak için nüfus müdürlüklerine direkt olarak giderek de başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak başvuru sırasında öncelik, daha önce randevu alan kişilere verilmektedir. Randevunuzu almak için nüfus müdürlüğünün internet sitesine girebilirsiniz. Randevu alan kişiler nüfus müdürlüklerine randevu saatinde gittiklerinde öncelikli sırayı alacaklardır. Randevu almadığınızda ve sıra fişi aldığınızda, en sonlara atılırsınız ve uzun bir süre beklemek zorunda kalırsınız. Vakit kaybını önlemek için nüfus müdürlüklerine randevu alarak gitmenizi tavsiye ederiz.

Yeni kimlik çıkarma için randevu nasıl alınır?

Yeni kimlik çıkarma için randevu almak istiyorsanız, https://randevu.nvi.gov.tr/ adresini tıklayabilirsiniz. Bu adreste hangi işlem için randevu almak istediğinizi belirterek, hemen bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğünden randevunuzu alabilirsiniz. Bu adresten dilerseniz, daha önce aldığınız randevuyu da iptal edebilirsiniz.

Randevu almak için internet kullanamayan vatandaşlar, 199 numarasını da arayabilirler. Alo 199, vatandaş etkileşim merkezinin numarasıdır. Bu numarayı arayarak da hemen randevunuzu almanız mümkündür.

Randevu almak için yukarıda da belirttiğimiz gibi nüfus müdürlüklerini ya da müdürlüklerin müşteri hizmetleri bölümünü de arayabilirsiniz.

Yeni kimlik çıkarmak için para yatırabileceğiniz bankalar hangileridir?

Yeni kimlik çıkarmak için para yatırabileceğiniz bankalar Şekerbank, Aktif Bank, Fibabanka, PTT şubeleri, Aktif Yatırım Bankası, Ziraat Bankası, Alternatif Bank, Garanti Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Burgan Bank, Anadolu Bank, Cıtıbank, Finansbank, Denizbank, Arap Türk Bankası, HSBC, ING Bank, ICBC, Kuveyt Türk, Odeabank, Turkishbank, Turkland Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Halkbank, TEB, İş Bankası, Vakıf Bank, Vakıf Katılım Bankası şeklindedir.

Yukarıda sayılan bankaların tamamından ATM’lerden para yatırabileceğiniz gibi banka şubelerinden de para yatırmanız mümkündür. Yeni kimlik ATM para yatırma işlemi, her banka için farklıdır. Ancak bu bankaların ATM’lerinden de “diğer işlemler” menüsüne girdiğinizde, nasıl para yatıracağınızla ilgi yönlendirmeleri görebilirsiniz.

Yeni kimlik çıkarama işlemi en son zaman yapılmalıdır?

Yeni kimlik belgeleri 2016 yılında verilmeye başlanmıştır. 2016 yılında çıkarlan yeni kanun ile İç İşleri Bakanlığı tarafından yeni kimlik belgeleri herkese verilmeye başlanmıştır. Bu uygulamanın daha önce 2019 yılında biteceği ve hereksin 2019 yılının sonuna kadar kimlik kartını alması gerektiği açıklanmıştı. Ancak yaşanan yoğunluk nedeniyle yeni kimlik alım süresi 2023 yılının sonuna kadar uzatılmıştır. Yani alacağınız kimlik kartınızı 10 yıl süreyle kullanmanız mümkündür. Bu sürenin sonunda tekrar yenilemeniz istenecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top