Ziraat Bankası Hesap Bakiyesi Sorgulama (SMS ve İnternetten)

Banka hesabınızı kontrol edemiyorsanız, hesabınızdaki nakit akışını sürekli olarak takip etmek istiyorsanız ve nakit paranızın kontrolünü elinize almak istiyorsanız, bunu yapabileceğiniz birçok yöntem bulunur. Ziraat Bankası hem ticari hem de bireysel alanda en çok hesap müşterisi bulunan bir bankadır. Eğer nakit akışını Ziraat Bankasında bulunan hesaplarınız üzerinden yapıyorsanız ve hesabınızı sürekli olarak kontrol etmek istiyorsanız, uygulayacağınız kolay yöntemler vardır. Sizlere Ziraat Bankası hesap bakiyesi sorgulama yöntemlerinden detaylı olarak bahsedelim;

Ziraat Bankası hesap bakiyesi sorgulama yöntemleri nelerdir?

Bankadaki hesabınızı sorgulamak için vaktiniz yoksa ya da her an hesaplarınız elinizin altında olsun istiyorsanız, sorgulama işlemleri için SMS ya da interneti kullanabilirsiniz. İnternet için hem mobil bankacılığı hem de internet bankacılığını kullanmanız mümkündür. Sizlere SMS ve internetten Ziraat Bankası hesap bakiyesi sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını detaylı olarak açıklayalım;

İnternetten Ziraat Bankası Hesap Bakiyesi Sorgulama;

İnternetten çevrimiçi olarak Ziraat Bankasında bulunan hesap bakiyenizi kolayca sorgulayabilirsiniz. Bunun için öncelikle Ziraat Bankası müşterisi olmanız ve burada bir hesap açtırmanız gerekir. Hesabınıza giriş çıkış yapan paraları, hesap hareketlerinizi, hesabınızdaki diğer işlemleri ve otomatik ödemeleri kolayca internet üzerinden takip edebilirsiniz. Ziraat Bankası internetten hesap bakiyesi sorgulama için şu adımları izleyebilirsiniz;

  • Öncelikle banka şubesine giderek, web sitesinden başvuru yaparak ya da çağrı merkezini arayarak internet bankacılığı müşterisi olmanız gerekir.
  • İnternet bankacılığına kayıt yaptırdıktan sonra sizin adınıza bir şifre ve kullanıcı adı tanımlanır. Bu kullanıcı adı genellikle müşteri numaranız ya da kimlik numaranız olur.
  • Giriş için gerekli olan bilgileri edindikten sonra Ziraat Bankasının web sitesine girerek ya da https://bireysel.ziraatbank.com.tr/Transactions/Login/FirstLogin.aspx?customertype=rtl adresini tıklayarak hemen giriş sayfasına ulaşabilirsiniz. Kurumsal giriş yapmak için web sitesinin sağ üst köşesinde bulunan “internet şube” kısmından giriş yapmanız gerekir.
  • Karşınıza açılan sayfadan isterseniz kimlik kartınız ile giriş yapabilir, isterseniz de kimlik numaranız ya da müşteri numaranız ve şifreniz ile girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Cep telefonunuza gelen tek kullanımlık kodu da ilgili bölüme yazdıktan sonra menü kısmına gelerek, buradan “hesaplarım” kısmına gelmeniz gerekir.
  • Sorgulamak istediğiniz hesabı seçerek anında bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz. Buradan aynı zamanda EFT, havale ya da diğer işlemlerinizi de yapabilirsiniz.

Mobil şubeden Ziraat Bankası hesap bakiyesi sorgulama;

Ziraat Bankasının mobil şubesi, Ziraat Mobil uygulamasıdır. Eğer yukarıda anlattığımız şekilde internet bankacılığı müşterisi olduysanız, hemen cep telefonunuza bu uygulamayı indirerek hesap bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. Uygulamayı kullanmak için yine kimlik numarası ya da müşteri numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. Cep telefonunuza gelen güvenlik kodunu da girdikten sonra yine “hesaplarım” bölümüne gelerek, hesap bakiyenizi sorgulayabilirsiniz. Buradan hesaplarınıza giriş çıkış yapan tüm hareketleri görüntüleyebilirsiniz.

Akıllı telefonunuz varsa, dilediğiniz zaman ve dilediğiniz yerden mobil uygulamayı kullanarak, Ziraat Bankası hesap bakiyesi sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bunun yanında havale, EFT, yatırım, kredi ve kredi kartı başvurusu gibi pek çok işleminizi de anında gerçekleştirebilirsiniz.

SMS bankacılığı ile Ziraat Bankası hesap bakiyesi sorgulama;

Ziraat Bankası, hesap bakiyesi sorgulama için farklı alternatifler sunar. Bunlardan biri de dilediğiniz zaman sorgulama yapabileceğiniz SMS bankacılığıdır. SMS bankacılığı ile yalnızca hesap bakiyesi sorgulama değil kredi ve kart başvurusu, başvuru sonucu öğrenme gibi pek çok işleminizi de kolayca yapabilirsiniz. SMS bankacılığını kullanarak hesap bakiyenizi sorgulayabilmek için şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır;

  • Ziraat Bankasında kayıtlı olan cep telefonunuzdan mesajlar bölümüne girerek BAKIYE yazıp 4747 numarasına kısa mesaj gönderebilirsiniz. Bu durumda adınıza tanımlı olan ilk 10 hesabınıza ait bakiyenin detayları, cep telefonunuza mesaj olarak gönderilir.
  • Ziraat Bankasında kayıtlı olan cep telefonu numaranızdan yine mesajlar kısmına gelerek, bilgisini öğrenmek istediğiniz hesabın ek numarasını biliyorsanız, bunu yazdığınızda anında hesap bakiyenize ulaşabilirsiniz. Bunun için cep telefonunun mesajlar kısmına BAKIYE yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra ek numaranızı yazarak 4747’ye kısa mesaj göndermeniz gerekir.
  • Eğer Ziraat Bankasında birden fazla müşteri numaranız varsa ve bu müşteri numaraları tek bir cep telefonuna bağlıysa, mesajlar bölümüne gelerek BAKIYE yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra MÜŞTERİ NO yazıp 4747’ye kısa mesaj gönderebilirsiniz. Bu durumda yalnızca gönderdiğiniz müşteri numarasına ait olan hesapların bakiye bilgileri, tarafınıza gönderilecektir.

Ziraat Bankası SMS bankacılığı hesap bakiyesi sorgulama işlemenizi dilediğiniz zaman ve dilediğiniz yerden yapabilirsiniz. Bu işlemi 7/24 yapabilir ve hesap bilgilerinize her zaman ulaşabilirsiniz. Ziraat Bankası SMS bankacılığı işlemlerinden ek ücret almaz. Yalnızca operatörünüz tarafından 1 SMS karşılığında fiyat alınır.

Ziraat Bankası hesap bakiyesi soğulama için kullanılabilen diğer yöntemler nelerdir?

Ziraat Bankası hesap bakiyesi sorulama işlemlerinizi SMS ve internet kanallarının dışında ATM’lerden, müşteri hizmetlerinden, banka şubelerinden ya da otomatik bilgilendirme mesajları aracılığı ile de yapabilirsiniz. Bu yöntemleri nasıl kullanacağınızı da detaylı şekilde açıklayalım;

ATM’ler aracılığı ile Ziraat Bankası hesap bakiyesi sorgulama nasıl yapılır?

Ziraat Bankasının kredi kartı ve banka kartı özelliği olan kartının ismi Bankkart’dır. Bankkartınızı kullanarak ATM’ler aracılığı ile de hesap bakiyenizi sorgulayabilir ve diğer hesap işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Ziraat Bankasının Türkiye’nin her ilinde ve her ilçesinde banka şubeleri vardır. Bunun yanında önemli noktalarda çok sayıda ATM’leri de bulunur. Eğer banka hesap bilgilerinizi ATM’lerden sorgulamak isterseniz, hemen yakınızda bir ATM bulabilirsiniz. Bunun dışında ortak banka ATM’lerini kullanarak da hesap bilgilerinizi ücretsiz olarak görüntüleyebilirsiniz.

Bankkartınızı ATM’ye yerleştirdikten sonra şifrenizi girerek “hesap bakiyesi”, “hesap bilgileri”, “bakiye görüntüleme” ya da “bakiye sorgulama” gibi seçeneklerden biri ile hesabınıza ulaşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta Ziraat Bankasının ya da diğer bankaların, ortak ATM’lerini kullanan kişilerden ücret aldığıdır. Bu durumla, her ATM’de olmasa bile bazılarında karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle bakiye bilgilerinizi Ziraat Bankası ATM’lerinde sorgulamanızı tavsiye ederiz.

Ziraat Bankası müşteri hizmetlerinden hesap bakiyesi sorgulama nasıl yapılır?

Ziraat Bankası, dakikalarca telefonun başında beklemenize engel olan bir sisteme sahiptir. Müşteri hizmetlerini aradığınızda, kimlik numarası, kart şifresi, kart numarası gibi istenen bilgileri tuşlayarak hemen müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. İnternetle ya da ATM’ler ile uğraşmak istemiyorsanız Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak, 7/24 hesap bakiyenizi öğrenmeniz mümkündür. Müşteri hizmetlerine hemen bağlanabilmek için 444 00 00 numarasını ya da 0850 220 00 00 numarasını arayabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini kullanarak aynı zamanda kredi, kredi kartı, para gönderme gibi çok sayıda bankacılık işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz. Hesap bakiyenizde yanlışlık ya da hata olması durumunda, müşteri hizmetlerinden detaylı bilgi de alabilirsiniz.

Ziraat Bankası şubelerinden hesap bakiyesi sorgulama;

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbirini kullanmak istemiyorsanız, hesabınızla ilgili detaylı bilgi almak için banka şubelerini de ziyaret edebilirsiniz. Bankadaki hesabınızın görüntülenmesi ve size bilgi verilmesi için kimliğinizin yanınızda olması gerekir. Hesap bakiyenizi sorgulatmak için hesabınızın bağlı olduğu şubeye gitmenize gerek yoktur. Türkiye’nin herhangi bir yerindeki size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek de hesabınıza dair tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Otomatik bilgilendirme mesajları yoluyla Ziraat Bankası hesap bakiyesi öğrenme;

Ziraat Bankasında bulunan hesabınıza dair bilgileri sorgulama yapmak yerine, otomatik olarak da öğrenebilirsiniz. Her bankanın otomatik bilgilendire mesajı gönderme hizmeti vardır. Bu hizmetten SMS ya da e-posta aracılığı ile faydalanabilirsiniz. Otomatik bilgilendirme mesajınız almak için mobil şubeden, internet şubeden, çağrı merkezinden, banka şubelerinden ya da ATM’lerden talimat vermeniz mümkündür. Bu talimata göre her ay e-posta adresinize düzenli olarak hesap ekstrenizin gönderimi de yapılabilir. Bu sayede hesabınızı aylık olarak da detaylı şekilde takip edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top